SANAYİ ODAKLI, AYDA 45.000 ZİYARETÇİ 140.000 SAYFA GÖRÜNTÜLENME İLE SANAYİNİN BULUŞMA NOKTASI!Kobilife DergisiSANAYİPLATFORMU.COM KOBİ´LERİN GELİŞMESİNİ HEDEFLİYOR

Sanayiplatformu.com Kurucu Ortağı Lale Yumrukçal, KOBİ´lere yönelik geliştirdikleri çalışmaları anlattı

Sanayiplatformu.com Kurucu Ortağı Lale Yumrukçal, “Türkiye’nin sektör odaklı dijital organize sanayi bölgesi sanayiplatformu.com, KOBİ’lerin iç ve dış ticaretinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurduğumuz bir B2B iletişim ağı. Makine imalatı, talaşlı imalat ve diğer işçilikler, malzeme ve hırdavat sektörleri kapsamında organize sanayi bölgesini dijital alana taşıyan platformumuz, işlerini büyütmek isteyen imalatçı ve tedarikçilerin bu konudaki arama derdine son vererek zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Bu 4 sektör rutin faaliyetleri için birbirinden sürekli tedarik sağlayan sektörler, aynı zamanda diğer sektörler için de tedarikçi konumunda oluyorlar. Bu anlamda birbiriyle ilişkili olan dört ana sektördeki firmaları buluşturduğumuz sanayiplatformu.com ile tamamen bu dört sektör özelinde uzman hizmet sunuyoruz. Platformumuzda adeta bir sanayi çarkı oluşturan bu dört ana sektör altında detaylı bir sektör-ürün ağacı bulunuyor. Makine imalatçıları; talaşlı imalatçılarla, malzemecilerle ve hırdavatçılarla çalışıyor, onlardan tedarik sağlıyor. Bu kendi içinde bir çark. Ayrıca dışarıdaki farklı sektörlerdeki alıcılar ise bu 4 sektör ile ticaret sağlıyor. Platformumuz işte bu sektörlerdeki imalatçılar ile tedarikçileri buluşturuyor, talep-teklif yönetimi yapmalarını sağlıyor, böylece ticaretlerini büyütme fırsatı sunuyor. Son tüketiciye ürün satan firmalar platformumuzda yer almıyor.

Potansiyel alıcılara ulaşın

Sanayiplatformu.com bir e-ticaret sitesi değil. Yani sistemimizde doğrudan ürün satışı yer almıyor, ancak üye firmalar satmak istedikleri ikinci el makinelerini ya da âtıl stok ve ürünlerini burada sergileyerek potansiyel alıcılara ulaşabiliyor. Platformumuzun diğer bir özelliği ise kariyer havuzu oluşturmak için gerekli alt yapıyı sağlaması. Yani firmalar iş ilanı yayınlayabildiği gibi bireysel üyeler de kendi özgeçmişleriyle iş arayışlarını duyurabiliyor. Sistemimiz iki farklı üyelik modeli üzerinden ilerliyor. Bunlardan ilki olan standart üyelik, ayrıntılı firma sayfası oluşturmayı, ilgili kategorilerde tedarikçi listesinde yer almayı ve ürün kataloğunu yüklemeyi sağlıyor. Ayrıca talep havuzunu görme, 10 adet teklif verme, direkt olarak firmasına özel 5 adet talep alabilme gibi avantajları da bulunuyor. Premium üyeler ise yine ayrıntılı firma sayfası oluşturabildiği ve ürün kataloğunu yükleyebildiği gibi kategori ağacında ve arama listelerinde öncelikli şirket görünümü hakkı elde ediyor, tekliflere sınırsız cevap verebiliyor ve sınırsız talep alabiliyor. Bunlara ek olarak kampanyalı stok fazlası ürünlerini ve ikinci el makinelerini depo/ikinci el satışı için sergileyebiliyor. İş ilanlarını yayınlayabiliyor, yeni ürün/iş haberi ve firma duyurularını yayınlayabiliyor” dedi.

Organize sanayi bölgesini dijital alana taşımayı amaçlıyoruz

Sanayiplatformu.com’un amacı, hedefleri nelerdir? Bu fikir nereden çıktı?

Aslına bakarsanız bu girişimin hikayesi 12 yıl öncesine dayanıyor. KOBİ ölçeğindeki pek çok firmanın dijital dünyada daha da fazla yer alması ve imalatçı firmaların doğru ya da alternatif tedarikçiye kolay bir şekilde ulaşması ve ticaretlerini büyütmeleri için model arayışımız vardı. Eşim Kaan Yumrukçal, dede mesleği olan sanayiciliği Türkiye’de farklı bir noktaya konumlandırmak için bu girişim fikrini ortaya koydu. Ben ise ağırlıklı erkek egemen sanayi sektöründe kadın bir girişimci olarak, bu fikri projeye dönüştürme, uygulama ve yönetme aşamasında rol aldım. 20 yıllık profesyonel iş hayatım boyunca pazarlama yöneticiliği, markalaşma, ürün-portföy yönetimi ve stratejisi ve son 10 yıldır ise dijital iletişim alanlarında edindiğim tecrübelerimi buraya aktardım. Ekip olarak titiz bir araştırma ve analiz süreci sonunda sanayiplatformu.com’u hayata geçirdik. Platformumuzun temel amacı; makine imalatı, talaşlı imalat ve diğer işçilikler, malzeme ve hırdavat sektörleri kapsamında organize sanayi bölgesini dijital alana taşıyarak sektörün tüm paydaşları için bir buluşma noktası yaratmak. Platformumuz dört sektör özelinde sanayi rehberi, bilgi portalı ve en önemlisi imalatçı ve tedarikçiler arasında iş ve iletişim sağlayan bir alan sunuyor. Tedarikçilere bilinirlik ve müşteri kazanmaları için kendilerini tanıtma imkânı tanıyor. Geniş firma listesi ve bilgi portalı özelliğimizle kısa zamanda sanayi dünyasının en etkin çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

KOBİ’lerin ticari faaliyetlerini en efektif şekilde sürdürmelerini sağlayacağız.

KOBİ’lere ne gibi faydanız olacak, KOBİ’lere nasıl bir vizyon katacaksınız?

KOBİ’ler ülkemizdeki girişimlerin yüzde 99,8’ini oluşturan çok büyük bir ekosistemi temsil ediyor. Bu noktada KOBİ’lerin kalkınması, sanayinin kalkınması anlamına geliyor. Bizim amacımız ise sanayiplatformu.com ile KOBİ’lerin ticari faaliyetlerini en efektif şekilde sürdürmelerini sağlayacak dijital bir kaynak bulma ağı yaratmak. Şöyle ki; zaman ve kaynak tasarrufuyla verimli satın alım yapmak isteyen imalatçı firmalar ve ticaretlerini büyütmek isteyen tedarikçi firmaları bir araya getiren platformumuz, günlerce organize sanayi bölgesi gezerek ya da aradığı ürün için internette arama motorlarında uzun zaman harcayarak en iyi iş ortağını bulma çabasını ortadan kaldırıyor. Hem imalatçılar hem de tedarikçiler özelinde birçok avantajı bir araya getiren platformumuz; endüstriyi bilgilendiren, destekleyen ve güçlendiren çözümler yaratmak için endüstriyel satın alma sürecini her iki taraf için de kolaylaştırıyor.

KOBİ’lerin kalkınmasındaki en önemli rolü dijitalleşme üstleniyor.

Bugün KOBİ’lerin kalkınmasındaki en önemli rolü dijitalleşme üstleniyor. KOBİ’lerin dijitalleşme yatırımlarına hız kazandıran platformumuz, aynı iş kolundaki firmaların olduğu alanda yer almak ve doğrudan imalatçının karşısına çıkmak için uygun alt yapıyı sunuyor. Özel firma sayfasıyla tanıtım avantajı sağlayan platformumuz bu özelliği sayesinde KOBİ’lerdeki dijitalleşme sürecine de ivme kazandırıyor. Sanayiplatformu.com, şirketlere kendilerine özel firma sayfası açma imkânı da sunuyor. Şirketler sanayiplatformu.com uzantılı bu sayfaları web sitesi olarak müşterileri ya da potansiyel müşterileriyle paylaşabiliyor. Böylece web sitesi olmayan ya da aktif olarak kullanmayan firmalar için bu hizmeti de sağlamış oluyoruz. İşlerini büyütmek isteyen imalatçıların aradığı ürünü üreten ve/veya satan doğru firmalar listesine bir arada, güvenli şekilde, zaman kaybı olmaksızın tek yerden ulaşmasını sağlayan sanayiplatformu.com, ürün/hizmet talebi yaratarak firmaların imalatçıya ulaşmasını kolaylaştırıyor. Satın almacı, aynı anda tek bir talep formuyla sadece aradığı işi yapan firmalara tek tuşla talebini iletebiliyor. Tedarikçiler ise platforma üye oldukları sürece taleplere cevap verebiliyor ve görünümün yanı sıra bilinirlik sağlıyor. Üstelik firmalar platform üzerinden talep ve teklif yönetimi sağladıklarında, kayıtlı bir satın alma süreci yürütmüş oluyor. Deneyimi yeniliğe entegre eden bir platform olarak, bizimle yola devam eden KOBİ’lerle global ölçekte bir başarı elde etmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu kapsamda ticaretini büyütmek, iş hacmini genişletmek, en doğru imalatçı veya tedarikçiye zaman kaybetmeden ulaşmak ve nokta atışı sonuçlara erişmek isteyen KOBİ’leri platformumuza bekliyoruz. Kısa vadede platformumuzu yurt dışına açmak üzere de çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki amacımız imalatçılarımızı yurt dışındaki alıcılar ile buluşturmak, ihracatlarını artırmak.

Hammadde tedariği ve enerji kaynakları

Platform olarak Türkiye sanayisinin gelişimini, açmazlarını nasıl görüyorsunuz? Platform olarak sanayimize yönelik ne gibi raporlarınız var?

Ekonomilerin kaldıraç görevini gören, ülkelerin kalkınmalarında belirleyici bir rol üstlenen ve gelişimlerini domine eden sanayi ekosisteminin gelişmesi, 21. yüzyılın en önemli gündem konularının başında geliyor. Bu noktada ülkemiz; büyüme ivmesini sürekli koruması, gelişime açık ve potansiyeli yüksek olması, genç nüfusu, eşsiz jeopolitik konumu, önemli ticaret yollarına yakın olması gibi pek çok özelliği sayesinde oldukça önemli bir sanayi bölgesi konumunda. Tüm bu özelliklere rağmen yine de sanayimizin bazı açmazları mevcut. Özellikle de hammadde tedariğinde yaşanan zorluklar, enerji kaynakları konusundaki sıkıntılar, nitelikli iş gücü ve sermaye yetersizliği, kırılgan dengeler gibi unsurlar sanayimiz üzerinde etkili olabiliyor. Ülkemiz, hala gelişmekte olan bir ülke olduğu için küresel çalkantılar ve ekonomik belirsizliklerden etkilenebiliyor. Bu noktada ekonomik ve sosyal alanlarda yaşanan değişimler, sanayinin de daha bütüncül bir anlayışla değerlendirilmesini gerekli kılıyor. Bu noktada hem devletimizin hem de firmaların iş birliğine açık, global bir vizyon belirlemesi yakaladığımız ivmeyi daha yukarıya taşıyacaktır. Aynı zamanda makine imalatçılarımızın yeterli donanım, bilgi ve üretim gücüne sahip olmasına rağmen, bir kısmının yurt dışına yeteri kadar açılamadığını da biliyoruz. İşte biz bu anlamda da imalatçı ve tedarikçilere kaynak sağlamayı hedefliyoruz. KOBİ’lerimizin kalkınmasını amaçlıyoruz

Sanayiplatformu.com olarak çıktığımız yol yeni olsa da tecrübelerimiz çok köklü. Amacımız, sanayinin dört kolu için en iyisini sunmak ve KOBİ’lerin kalkınmasını sağlayarak sanayimizin başarısını global bir vizyona taşımak. Uzman kadromuz, titizlikle yürüttüğümüz operasyonel süreçlerimiz ve güçlü iş birliklerimiz ışığında yol alarak kısa zamanda sanayi ekosisteminin en etkin çözüm ortağı olmak için çalışıyoruz. KOBİ’lerimizi, iş süreçlerini kolaylaştıracak sistemimizi keşfetmeleri için sanayiplatformu.com sitemize bekliyoruz.

01.10.2021