SANAYİ ODAKLI, AYDA 45.000 ZİYARETÇİ 140.000 SAYFA GÖRÜNTÜLENME İLE SANAYİNİN BULUŞMA NOKTASI!Nalbur Teknik DergisiSANAYİPLATFORMU.COM HIRDAVAT SEKTÖRÜNDEKİ İMALATÇILAR İLE TEDARİKÇİLERE EFEKTİF ÇÖZÜMLER SUNUYOR 

Makine imalatı, talaşlı imalat, malzeme ve hırdavat sektörlerinde yer alan imalatçılarla tedarikçileri bir araya getiren sanayiplatformu.com, hırdavat sektörü içinde yer alan birçok alt kategoride sektör paydaşlarını aynı çatı altında buluşturuyor. Günümüzde hız, mobilite ve esnekliğin rekabette çok önemli rol oynadığına dikkat çeken sanayiplatformu.com Kurucu Ortağı Lale Yumrukçal, doğru tedarikçilere tek yerden ulaşma imkânı sunan sanayiplatformu.com ´un ihtiyaçlara hızla cevap verirken kullanıcı dostu çalışma prensibi sayesinde de alıcı ve imalatçılara zaman ve maliyet avantajı sağladığını belirtiyor. Dijital bir altyapı olan sanayiplatformu.com ´un geniş sektör dizini sayesinde güçlü bir tedarikçi havuzu oluşturduğunu ve zengin alt kategoriler sayesinde en küçük alanlarda dahi kaynak bulmayı kolaylaştırdığını belirten Lale Yumrukçal, imalatçılar ve tedarikçiler özelinde birçok avantajı bir araya getiren platformun; endüstriyel satın alma sürecini her iki taraf için de kolaylaştırdığını dile getiriyor. Kurmuş oldukları dijital ekosistemle üyelerine katma değer sağlamayı hedeflediklerini belirten Lale Yumrukçal ile platformları ve hırdavat sektörüne sundukları hizmetler hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sanayiplatformu.com hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İmalatçı ve tedarikçiyi buluşturan sanayiplatformu.com, KOBİ´lerin iç ve dış ticaretinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurduğumuz bir B2B iletişim ağı. Makine imalatı, talaşlı imalat ve diğer işçilikler, malzeme ve hırdavat sektörleri kapsamında organize sanayi bölgesini dijital alana taşıyan platformumuz, işlerini büyütmek isteyen imalatçı ve tedarikçilerin bu konudaki arama derdine son vererek zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Bu dört sektör, rutin faaliyetleri için birbirinden sürekli tedarik sağlayan sektörler ve aynı zamanda diğer sektörler için de tedarikçi konumunda oluyorlar. Bu anlamda birbiriyle ilişkili olan sanayinin dört ana kolundaki firmaları buluşturduğumuz sanayiplatformu.com ile tamamen sektörler özelinde uzman hizmet sunuyoruz. Platformumuzda adeta bir sanayi çarkı oluşturan bu dört ana sektör altında detaylı bir sektör-ürün ağacı bulunuyor. Makine imalatçıları; talaşlı imalatçılar, malzemeciler ve hırdavatçılarla çalışıyor, onlardan tedarik sağlıyor. Bu kendi içinde bir çark. Ayrıca dışarıdaki farklı sektörlerdeki alıcılar ise bu dört sektör ile ticaret sağlıyor. Platformumuz işte bu sektörlerdeki imalatçılar ile tedarikçileri buluşturuyor, talep-teklif yönetimi yapmalarını sağlıyor, böylece ticaretlerini büyütme fırsatı sunuyor. Son tüketiciye ürün satan firmalar platformumuzda yer almıyor. Bir e-ticaret sitesi olmayan platformumuzda doğrudan ürün satışı yer almıyor ancak üye firmalar satmak istedikleri ikinci el makinelerini ya da atıl stok ve ürünlerini burada sergileyerek potansiyel alıcılara ulaşabiliyor. Platformumuzun diğer bir özelliği ise kariyer havuzu oluşturmak için gerekli alt yapıyı sağlaması. Yani firmalar iş ilanı yayınlayabildiği gibi bireysel üyeler de kendi öz geçmişleriyle iş arayışlarını duyurabilirler.

Hırdavat sektörü temsilcileri, platforma nasıl üye olabilir? Sistemin nasıl çalıştığı hakkında neler söylersiniz?

Sistemimizde iki farklı üyelik modeli bulunuyor. Bunlardan ilki olan standart üyelik tamamen ücretsiz. Bu üyelik modeli, ayrıntılı firma sayfası oluşturmayı, ilgili sektörlerde listelenerek tedarikçi listesinde yer almayı ve ürün kataloğunu yüklemeyi sağlıyor. Ayrıca talep havuzunu görme, kendi sektörleriyle ilgili 10 adet talebe teklif verme ve direkt olarak firmasına özel 5 adet talep alabilme gibi avantajlar da bulunuyor. Premium üyeler ise yine ayrıntılı firma sayfası oluşturabildiği ve ürün kataloğunu yükleyebileceği gibi sektör ağacında ve arama listelerinde öncelikli şirket görünümü hakkı elde ediyor, tekliflere sınırsız cevap verebiliyor ve sınırsız talep alabiliyor. Bunlara ek olarak kampanyalı stok fazlası ürünlerini ve ikinci el makinelerini depo/ikinci el satışı için sergileyebiliyor. İş ilanlarını yayınlayabiliyor, yeni ürün/iş haberi ve firma duyurularını yayınlayabiliyor. Tüm üyelerimiz ücretsiz bir şekilde, ihtiyaçları için bu 4 sektör kapsamına giren ihtiyaçları için satın alma talebi de oluşturabiliyor. Böylece firmalarını sistemde tedarikçi olarak listelenmiş olurken, diğer taraftan talep oluşturarak tedarikçi havuzlarını da genişletme imkânı da buluyorlar.

Platform, hırdavat sektöründe yer alan firmalara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Sanayiplatformu.com ´un temel amacı odaklandığı dört alandan biri olan hırdavat sektörünün ticari faaliyetlerini en efektif şekilde sürdürmelerini sağlayacak dijital bir kaynak bulma ağı oluşturmak. Zaman ve kaynak tasarrufuyla verimli satın alım yapmak isteyen imalatçı firmalar ve ticaretlerini büyütmek isteyen tedarikçi firmaları bir araya getiren platform, günlerce organize sanayi bölgesi gezerek ya da aradığı ürün için internette arama motorlarında uzun zaman harcayarak en iyi iş ortağını bulma çabasını ortadan kaldırıyor. Hem imalatçılar hem de tedarikçiler özelinde birçok avantajı bir araya getiren platform; endüstriyi bilgilendiren, destekleyen ve güçlendiren çözümler sağlamak için endüstriyel satın alma sürecini her iki taraf için de kolaylaştırıyor. Sistemimiz hırdavat sektörü özelinde; makine imalatçılarının makine imal ederken bu makineleri kullanan firmaların ise makine bakım-onarım yaparken ihtiyaçları olacak tüm el aletleri, bağlantı elemanları, rulman, kayış ve teknik hırdavat dediğimiz kesici takımları imal eden ve satan hırdavatçılara ulaşmalarını sağlıyor. Bunu ise şu şekilde yapıyor: Hırdavat sektöründe faaliyet gösteren üretici ve satıcı firmalar sistemimize üye oluyor. Üye olan firmalar kapsamlı hırdavat sektör dizininde ilgili alanlarda listeleniyor. Böylece hırdavat ihtiyacı olan makine imalatçıları ve diğer alıcı firmalar aradığı ürünü üreten ve/veya satan doğru firmalara bir arada, güvenli şekilde, zaman kaybı olmaksızın tek yerden ulaşabiliyor ve tek bir formla bu firmalara talep oluşturabiliyor. Diğer taraftan hırdavatla ilgili sistemdeki tüm taleplere, hırdavat sektöründe listeli olan üye üretici yada satıcı hırdavat firmaları cevap verebiliyor ve böylece iş hacimlerini artırabiliyor. Bu anlamda çok güçlü bir talep ve teklif mekanizmamız var. Örneğin; satın almacı aynı anda tek bir talep formuyla sadece aradığı işi yapan firmalara talebini iletiyor. Tedarikçiler ise platforma üye oldukları sürece taleplere cevap verebiliyor ve görünümün yanı sıra bilinirlik sağlıyor. Üstelik firmalar platform üzerinden talep ve teklif yönetimi sağladıklarında kayıtlı bir satın alma süreci yürütmüş oluyor.

Platform, hırdavat sektöründe hangi ürün gruplarına sahip firmalara açık?

Platformumuz hırdavat sektörü özelinde dört farklı kategori sunuyor. Genel hırdavat kategorisi altında; elektrikli aletler, işçi sağlığı ve iş güvenliği aletleri, el ve iş aletleri yer alıyor. Teknik hırdavat kategorisi altında; kesici takımlar, metal işleme sıvıları, lazer ve plazma sarf malzemeleri bulunuyor. Üçüncü kategori olan rulman ve kayışlar bölümünü; rulmanlar, dişli ve zincirler, kasnak-kaplinler ve kayışlar oluşturuyor. Son kategoride ise bağlantı elemanları mevcut.

Hırdavat pazarına üretim yapan veya hırdavat ürünlerini pazarlayan paydaşlar neden sanayiplatformu.com ’da yer almalı?

Yeni düzende hız, mobilite ve esneklik rekabette öne geçmek için firmaların elini büyük oranda güçlendiriyor. Bu anlamda dijital alan çok önem kazanıyor. Doğru tedarikçilere tek yerden ulaşma imkânı sunan sanayiplatformu.com ise ihtiyaçlara hızla cevap verirken kullanıcı dostu çalışma prensibi sayesinde alıcı ve imalatçıların zaman ve maliyet avantajı elde etmesini sağlıyor. Özellikle makine imalatçısı olan firmalar tedarikçi havuzlarını genişletmek istiyorlar. İşte tam da bu noktada hırdavat arayışı olan alıcı firmalar sistemimiz üzerinden hırdavat tedarikçilerine güvenilir şekilde detaylı sektör dizini ile kolayca ulaşabiliyorlar. Hırdavat üreticisi ya da satıcılarının sistemimizde olması çok kritik. Alıcı firmalar aynı zamanda sistemimizde yayınlanan hırdavat taleplerine de cevap verebiliyorlar. Sistem bu aşamada herhangi bir komisyon bedeli almıyor. Ticaret tamamıyla alıcı ile satıcı arasında gerçekleşiyor. Biz bu noktada güvenilir ve sistematik bir buluşma platformu oluyoruz. Dijital bir alt yapı olan sanayiplatformu.com geniş sektör dizini sayesinde güçlü bir tedarikçi havuzu oluşturuyor ve zengin alt kırılımları sayesinde en küçük alanlarda dahi kaynak bulmayı kolaylaştırıyor.

Hırdavat sektörü temsilcilerinin platforma ilgisi nasıl oldu? Ulaştığınız üye sayısından memnun musunuz?

Endüstriyel kaynak bulma platformu ve pazarlama merkezi olarak şimdiden çok sayıda üye sayısına ulaştık. Gördüğümüz ilgiden ve aldığımız geri dönüşlerden oldukça memnunuz. Sanayinin dört ana koluna hizmet veren bu platformun tercih edilmesinin en önemli sebebinin hızlı ve nokta atışı sonuçlar sunmasına ek olarak ekosistemdeki en geniş sektör dizinine ev sahipliği yapması olduğunu düşünüyoruz. Sistemimize üye hırdavat tedarikçilerimizin sayısı günden güne artıyor, ayrıca sistemimizde hırdavat talepleri de yer alıyor. Sistemimiz, birkaç ay önce canlı yayına geçmesine rağmen dijital alanlarda kapsamımızdaki dört ana sektör üretici ve tedarikçilerine iletişim sağlıyoruz; firmaların ilgisi de artarak devam ediyor.

Platformun, hırdavatçı KOBİ’lerin dijitalleşmesinde nasıl bir rolü var?

Bugün hırdavat sektörünün kalkınmasındaki en önemli rolü dijitalleşme üstleniyor. Hırdavat kulvarında faaliyet gösteren firmaların dijitalleşme yatırımlarına hız kazandıran platformumuz, aynı iş kolundaki firmaların olduğu alanda yer almak ve doğrudan imalatçının karşısına çıkmak için uygun alt yapıyı sunuyor. Özel firma sayfası ile tanıtım avantajı da sağlıyor. Bu özelliği sayesinde hırdavatçıların dijitalleşme sürecine de ivme kazandırıyor. Sanayiplatformu.com şirketlere kendilerine özel firma sayfası açma imkânı da sunuyor. Şirketler sanayiplatformu.com uzantılı bu sayfaları web sitesi olarak müşterileri ya da potansiyel müşterileriyle paylaşabiliyor. Böylece web sitesi olmayan ya da aktif olarak kullanmayan firmalar için bu hizmeti de sağlamış oluyor.

Hırdavat sektörü temsilcilerini platforma çekmek için farklı planlarınız var mı?

Çok yeni olmasına karşın gerek hırdavat pazarına üretim yapan gerek hırdavat ürünlerini pazarlayan paydaşlar olsun yoğun bir şekilde platformumuza ilgi gösterdi. Bu ilgiyi artırmak ve hizmet kalitemizi bir üst seviyeye çıkarmak için birçok konuyu gündemimizde tutuyoruz. Hırdavatçılara ulaşabileceğimiz iletişim kanallarına yatırım yapıyor online ve offline yöntemlerle çalışmalarımızı duyurmayı hedefliyoruz. İlerleyen zamanlarda hibrit olarak bir araya geleceğimiz etkinliklerde de yer almak isteriz. Eğitimler, webinarlar ve platformumuz olgunluk seviyesine ulaştığında fiziksel etkinlikler ajandamızda yer alıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz

İmalatçı ve tedarikçiyi buluşturan bir platform olarak daha fazla kişiye ulaşmayı ve sanayi ekosisteminde fark oluşturan hizmetimizle üyelerimize katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda ilk yıl için üye hedefimizi 2 bin olarak belirledik. Üçüncü yılın sonunda ise yaklaşık 5 bin üye sayısına ulaşmayı amaçlıyoruz. Bunun için uzman kadromuz, titizlikle yürüttüğümüz operasyonel süreçlerimiz ve güçlü iş birliklerimizle her zaman en iyisini sunma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzdeki yeni dönemde sanayi ekosisteminin en etkin çözüm ortağı olmak istiyoruz.

01.02.2022